Arab States

About us

Our Team

The Directorate

Mourad Wahba, Assistant Secretary-General, Assistant Administrator, and Regional Director
Andrée Antoun
, Executive Associate to the Regional Director

Sarah Poole, Deputy Assistant Administrator and Deputy Regional Director
Mary Jreidini
, Executive and Administrative Associate

Adel Abdellatif, Senior Strategic Adviser

Karima Nehmeh, Special Assistant to the Director

Theodore Murphy, Communications Specialist

Fumiko Fukuoka, Partnerships Adviser
Susanne Kim Siao, Partnership Specialist
Farah Alsweel
, Programme Officer

Varsha Redkar-Palepu, UN Regional Coordination Specialist

Planning, Coordination and Oversight

Moises Venancio, Regional Adviser
Susanne Dam-Hansen,
 Regional Strategic Planner
Aikan Mukanbetova
, Regional Specialist
Madi Musa Mohamed
, Regional Associate

Compliance and Operations

Sergelen Dambadarjaa, Resource Management Adviser
Pierre Hamouche
, Business Specialist
Zeina El-Barrage
, Operations Associate

Regional Hub in Amman

Management
Khaled Abdel Shafi
Director Regional Hub in Amman
Rima Manneh
Executive Associate

External Relations & Advocacy
Noeman Alsayyad
Regional Communications Advisor
Nada Bouari
Regional Partnerships Advisor
Hoda ElNahlawy
Online Content & Social Media Assistant

Programme & Policy Support
Governance, Rule of Law and Peacebuilding
Hassan Krayem
Governance Adviser
Malin Herwig
Programme Advisor, Conflict Prevention & Peacebuilding
Marta Vallejo
Programme Specialist, Justice and Human Rights
Tomoko Ikeda
Programme Analyst
Jamileh Adwan
Administrative Associate

Global Elections Project 
Luis Martinez Betanzos
Regional Electoral Advisor (Istanbul based)
Najia Hashemee Regional Electoral Policy Specialist
Sana Sharabati
Administrative Associate
Mais Al-Atiat Electoral Analyst
Ban Kasto
Administrative Associate

Inclusive and Sustainable Growth and Development
Nathalie Bouche
Team Leader, MDGs/ Macroeconomics Advisor
Divika Iyer
Policy Specialist
Fekadu Terefe
Programme Specialist, Inclusive Growth and SD

Climate Change, DRR and Resilience Team

Kishan Khoday Regional Cluster Team Leader
Stephen Gitonga
Programme Specialist, Energy
Walid Ali
Programme Specialist, Climate Change
Yulia Isaeva
UN Youth Volunteer in Climate Change
Denis Korchunov
Sustainable Energy Specialist

Gender
Frances Guy Gender Team Leader

Development Impact & Crisis Coordination Support
Jennifer Colville
Regional Team Leader, Innovation
Justus Okoko
Programme Specialist, Crisis Coordination
 
Syria Sub-Regional Facility
Sub-Regional Response Facility Manager  Vacant

UNHCR - UNDP Joint Secretariat 
Michael Moroz Policy and Crisis Coordination Specialist,
UNHCR-UNDP Joint Secretariat
Miki Takahashi
Information Management/Monitoring and Evaluation Specialist
Sara Al Zu’bi
Admin and Operations Assistant
Saad Al Khatib
Operations Assistant
Anna Vitkova
Resilience Support Officer

Country Programme Support

Linda Haddad Country Programme Specialist
Ghada Sous Country Programme Associate

Results-based Management
Mohammad AlBatayneh
Regional RBM and Evaluation Specialist
Fatima Zafar
UNV Evaluation Specialist

Regional Operations
Human Resources
Naeem Ahmad
HR Specialist

Security
Carla Naude
Regional Security Advisor

Operations and Resource Management – Amman Hub
Huda Khattab
Operations Manager

Operations
Laith Subehi  
Operations Associate
Maha Mahmoud Operations Associate

Finance
Samer Fakhury
Finance Analyst
Mahmoud Samadi
Finance Associate

Procurement
Hanan AbuBaker
Procurement Analyst
Abeer Awawdeh
Procurement Associate
Abeer Alami
Procurement Associate

Human resources
Rania Dawoudi
Human Resource Associate
Safa Labib
Human Resource Analyst

Information & Communication Tech
Zaid Amarin
ICT Associate
Aymad Dar Khalaf ICT Associate

Security &Support
Marwan Naimatt
Security Officer
Abubaker Abdelrazeq
Senior Driver
Hani Jad
Driver

Servicing the Region from Istanbul
Regional Advisory Committee on Procurement (RACP)
Cyrille Pernette
RACP Chief
Nihad Mahmoud
RACP Secretary-Procurement Associate
Elfatih Abdelraheem, Policy Specialist; HIV, Health and Development

South South Cooperation
Edem Bakhshish South-South Regional Advisor

United Nations Volunteers
Stephanie Laryea Regional Monitoring and Evaluation Specialist

 

Regional Programme  

Vacant Regional Programme Coordinator
Vacant Regional Programme specialist
Alessandra Muto Programme Management and Communication Officer

Arab Human Development Report
Ellen Lavinia Hsu Research Assistant
Nicolas Rapp Data Visualization Designer

Arab Knowledge Report
Hany Torky 
Chief Technical Specialist
Stephanie Boustany Research Associate
Sirine Saghira Web Content and Research Assistant
Diana Assaf Copywriter and Research Officer
Anthony Fakhoury Research Assistant

Anti-Corruption Corruption and Integrity in the Arab Countries
Arkan El-Seblani
Project Director & Chief Technical Advisor
Vacant National Project Officer
Reem Kaedbey Research and Coordination Officer
Sama El Roumi Research and Coordination Associate

Arabic Economic Integration For Sutsainable Development
Quang Anh Le
Project Manager & Chief Technical Advisor
Waleed El Nozahy  Trade Development Advisor
Amr Radwan Trade and Regional Economic Integration Analyst
Anne Marie Rihane Research Assistant
Alaa Bassyouni Customs and Trade Facilitation Expert
Iman Abdelkader Trade Policy Expert
Qusay Qasrawi Trade Analyst

SDGs Climate Facility
Sujala Pant  Chief Technical Advisor and Regional Project Manager
Dustin Schinn Regional Climate Change Specialist 

Youth Leadership Programme

Magda Anna Janizewska Youth Leadership Programme Assistant
Saana Sarpo
Youth Peace and Security
Guri Strand Karlsen Youth Empowerment

Arab Development Portal (ADP) &Digital Lighthouse Initiative (DLI)
Farah Choucair
Project Manager & Technical Specialist
Layal Wehbe Project and Research Analyst
Yasser Najem
Senior Statistician
Yasmine Koujou
Research Officer and National Statistical Offices' Coordinator
Petra Halawi Research Assistant

Strengthening Early Warning and Crisis Response Capacities of the League of Arab States
Jasser Alshahed
Chief Technical Advisor
Aya Moheyeldin Programme Coordinator
Ahmad Abd El Moaty Adly Programme Analyst

Regional Programme Management Support Unit
Abusabeeb Elsadig
Result and Resource Managemet Specialist
Maya Abi-Zeid
Reporting & Knowledge Management Specialist
Dany Wazen
ICT Coordinator
Maya Beydoun
Project Management Specialist
Ali Shraim
Finance and Administrative Officer
Tarek Abdelhadi Project Management Consultant
Anthony Abi Saad
 Project Management Associate
Judy Sbayti
Project Management Associate
Jad Chammas Junior Operations Officer
Nagham Ramadan ICT Assistant
AbedelKader AlHaj Ahmad Office Assistant
Ali Mohsen
Office Clerk
Aiman Kcheich Driver

UNDP Around the world